2nd June
Yorkshire Music Forum Stage at Long Division 2018
The first Yorkshire Music Forum Stage at Long Division 2018 more
15th May
A New Roof for our HQ
New Roof thanks to Big Lottery Fund funding more
view all latest news
19th October
Sam Carter
Roots Music Club, Ukrainian Centre, Beckett Rd, DN2 4AD more
26th October
Cathryn Craig & Brian Willoughby
Roots Music Club, Ukrainian Centre, Beckett Rd, DN2 4AD more
2nd November
Jim Moray
Roots Music Club, Ukrainian Centre, Beckett Rd, DN2 4AD more
9th November
Flossie Mallavialle / Paul Morawski
Roots Music Club, Ukrainian Centre, Beckett Rd, DN2 4AD more
16th November
Archie Fisher
Roots Music Club, Ukrainian Centre, Beckett Rd, DN2 4AD more
30th November
Clive Gregson
Roots Music Club, Ukrainian Centre, Beckett Rd, DN2 4AD more
7th December
Martin Carthy
Roots Music Club, Ukrainian Centre, Beckett Rd, DN2 4AD more
What’s on guide for Doncaster events, gigs and activities. Find out whats on in Doncaster
Listen Live
Listen by category
Listen by show
Register for our newsletter

Schedule

Click on the days to take you to the schedule for that specific day.

Monday, Tuesday, Wednesday, Thursday, Friday, Saturday, Sunday



07:00 - The Ready Steady Breakfast Show

10:00 - The Northern Soul Show

11:00 - New Music Show

12:00 - Barghy's School Years

14:00 - Supersonic 70s

16:00 - Peppermint Tea

17:00 - These Charming Tunes

18:00 - Psychotic Reaction

19:00 - Shipwrecked 

20:00 - Dave Brock Buttered My Cat

22:00 - The Dark Side of Metal

23:00 - The Séance



00:00 - Invisible Folk Club

07:00 - The Ready Steady Breakfast Show

10:00 - Roots and Acoustic Show (repeat)

11:00 - Radio Arkeology (repeat)

12:00 - Mark Taylor's Northern Soul & Motown Show

13:00 - Reminisce 

15:00 - Urban Music Mix Show 

18:00 - Sunshine Vibes with Speedy K

20:00 - The Dandelion Set - Continuous Play

21:00 - The Voice of Cassandre

22:00 - Alt Shift Return

23:00 - Bassment Sessions with Dubmatix



00:00 - Full On Vybz

07:00 - The Ready Steady Breakfast Show

10:00 - The Lee Lard Show

11:00 - Peppermint Tea (repeat)

12:00 - Magical Mystery Tour

13:00 - Jazz Central

14:00 - Across The Great Divide

15:00 - Souled Out

16:00 - Solid Gold Sixties

18:00 - High Definition

20:00 - In The Mosh Pit with Stevie P

21:00 - Going For The One

22:00 - Flying High

23:00 - Dirty Little Beats (repeat) 



07:00 - The Ready Steady Breakfast Show

10:00 - My Time

11:00 - Sounds of the Pirates

12:00 - Time Warp

13:00 - The Allsop Hour

14:00 - American Hot Wax

16:00 - Reminisce (repeat)

18:00 - Sine FM Sports Hour

19:00 - Kick Out The Jams 

21:00 - White Noise with Dave Clarke

22:00 - Electronic



00:00 - Sammarco Beats

05:00 - Supersonic 70s (repeat)

07:00 - The Ready Steady Breakfast Show

10:00 - The Wayne Ryalls Project

12:00 - New Music Show (repeat)

13:00 - Psychotic Reaction (repeat)

14:00 - Journey Thru The Blues (repeat)

15:00 - Mark Taylor's Northern Soul & Motown Show (repeat)

16:00 - The Radar Show

18:00 - The First 45

19:00 - Mill's Complete Control

20:00 - Orange Flavoured Pipe Machine

22:00 - Ram Goat Hi-Fi



00:00 - Wonky Planet

02.00 - The Dandelion Set - Continuous Play  (repeat)

07:00 - Deano's Revival

08:00 - Everything Eighties

10:00 - My Time (repeat)

11:00 - Sounds of the Pirates (repeat)

12:00 - Sine FM Sports Hour (repeat)

13:00 - Sine FM Music Show

14:00 - Natural Vibes

16:00 - Urban Music Mix Show  (Saturday Edition)

18:00 - Maddness with Jordan Maddison (New!)

19:00 - Dancefloor Politics

20:00 - Graeme Park Radio Show

22:00 - Dirty Little Beats



00:00 - Laurent Schark Selection

01:00 - Sammarco Beats (repeat)

02:00 - Bassment Sessions with Dubmatix (repeat)

03:00 - White Noise with Dave Clarke (repeat)

04:00 - Dancefloor Politics (repeat)

05:00 - Flying High (repeat)

06:00 - Graeme Park Radio Show (repeat)

08:00 - Jakey Wakey in the Morning

09:00 - Journey Thru The Blues

10:00 - Jazz Central  (repeat)

11:00 - Roots and Acoustic Show

12:00 - Radio Arkeology

13:00 - Into Another (New!)

14:00 - Triple P with Kenny-Joe (New!)

15:00 - Unsigned & Rewind

16:00 - The Dave Jarre Revue

18:00 - The Colour in Anything

19:00 -  Ross FM

20:00 - You, The Night & The Music

22:00 - The Séance (repeat)

23:00 - Ghost Wave Radio